ליטיגציה וכספים- כל מה שצריך לדעת

0
126
תביעות כספיות
credit pixabay

ליטיגציה מסחרית, ליטיגציה אזרחית ותביעות כספיות הם הליכים משפטיים הכרוכים במחלוקות בין צדדים בהקשרים שונים. לכל סוג של ליטיגציה יש את המאפיינים הייחודיים שלו, הנהלים והעקרונות המשפטיים המנהלים את התהליך. ליטיגציה מסחרית היא הליך משפטי הפותר סכסוכים הקשורים לעסקאות מסחריות או הסכמים בין עסקים. זהו מונח רחב המכסה תחומים שונים במשפט העסקי, לרבות סכסוכי חוזים, סכסוכי קניין רוחני, סכסוכי עבודה וסכסוכים הנובעים ממיזוגים ורכישות. היא יכולה להיות בין שני גופים, בין אדם בודד שתובע גוף או ההיפך, גוף מסחרי שתובע אדם בודד, למשל בעקבות סכסוך כספי. ליטיגציה מסחרית עשויה לערב מומחים מתחומי שיפוט שונים ולעתים קרובות דורשת ניתוח משפטי ועובדתי מורכב, גם פיננסי וגם משפטי, וכמובן הוכחת נזק.

האזרחים הטוענים טענות

כאשר מדובר על ייצוג בבית משפט בסכסוכים בין אנשים או ארגונים שאינם כרוכים באישומים פליליים הדבר נקרא ליטיגציה אזרחית. היא מכסה מגוון רחב של נושאים, לרבות תביעות על סכסוך כספי, סכסוכי רכוש, ענייני שכירות, נדל"ן ותביעות הפרת חוזה, בכל סכסוך שמתגלע בין שני אנשים, או יותר, והם לא מצליחים לפתור אלא דרך בית משפט. בליטיגציה אזרחית מבקש התובע סעד או פיצוי בגין נזק שנגרם כתוצאה מהתנהגות הנתבע. תהליך ההתדיינות כרוך בתביעות, גילוי מסמכים ומשפט, ועלול להביא לפסק דין או להסכם פשרה. בליטיגציה מסחרית ואזרחית, הצדדים רשאים לנסות לפתור את המחלוקת באמצעות שיטות חלופיות ליישוב סכסוכים, כגון גישור או בוררות, עוד לפני המשך משפט ובית המשפט תומך בכך. שיטות אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים עשויות להיות פחות יקרות ומהירות יותר מאשר ליטיגציה והתדיינות בבית משפט, והן מאפשרות לצדדים שליטה רבה יותר על תוצאות הסכסוך, וכמובן חוסכות זמן יקר מבית המשפט העמוס בתביעות לעייפה.

כסף זה לא הכל, אבל זה הרבה

תביעות כספיות הן הליכים משפטיים הכוללים מחלוקות הקשורות בעסקאות כספיות , פיננסיות, חוזיות, הלוואות, שותפויות, השקעות, פוליסות ביטוח ועוד. תביעה כספית עשויה לנבוע מהפרות חוזה, הונאה, מצג שווא או רשלנות. תביעות אלה עשויות להיות כרוכות בעסקאות מורכבות ודורשות ידע מיוחד ובקיאות בדין ובפסיקה. ייתכן והצדדים יצטרכו לספק ראיות נרחבות ועדויות מומחים לתמיכה בטענותיהם. תביעות כספיות עשויות לדרוש סיוע של מומחים, רואי חשבון, שמאים, מהנדסים ומומחים אחרים כדי לספק ראיות והוכחות לטענות. גם כאן, שיטות חלופיות ליישוב סכסוכים יכולות להיות שימושיות בפתרון סכסוכים לפני המשך משפט.

עו"ד עדי מיטל ריין היא עורכת דין המומחית בדיני תאגידים ודיני חברות, משמשת הן כמייצגת בתביעות אלה בבתי משפט והן כמגשרת המצליחה להשיג גם מחוץ לכותלי בית המשפט הסכמים לשביעות רצון כל הצדדים.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן